Serwis Nikon

NIKON

Firma powstała 25 lipca 1917 roku w Tokio jako Nippon Kogaku Kogyo Kabushiki Kaisha, kiedy to trzech wiodących producentów optycznych połączyło swoje siły tworząc w pełni zintegrowaną i kompleksową markę.

Początkowo firma produkowała szkła optyczne, obiektywy, soczewki i mikroskopy. W 1932 roku obiektywy Nippon rozpoczęto nazywać NIKKOR, która to nazwa przetrwała do dziś.

W tym samym roku zaprojektowano i wybudowano pierwsze prototypy zdjęciowego obiektywu małoobrazkowego.

Podczas II wojny światowej produkowała dla japońskiego wojska lornetki, peryskopy, kamery do zdjęć szpiegowskich.

W 1946 roku, aby pomóc odbudować kraj po niszczycielskiej wojnie światowej postanowiono rozpocząć produkcję dwóch precyzyjnych instrumentów pomiarowych: niwelatora oraz teodolitu. Obecna nazwa firmy oficjalnie została wprowadzona w 1974 roku.

Pod koniec lat 80. marka postanowiła powoli przestawić się na produkcję cyfrówek. Jedne z pierwszych lustrzanek cyfrowych Nikon stworzył w ramach projektu badawczego prowadzonego przez NASA w 1991 roku.

Przez kolejnych osiem lat pracował nad cyfrową lustrzanką jednoobiektywową, którą oficjalnie wydał w 1997 roku pod nazwą D1.

Proplastą była wydana w 1995 roku E2. W 1997 roku zadebiutowały pierwsze małe aparaty cyfrowe marki Nikon pod nazwą Nikon COOLPIX[2].

W 2005 roku zaprzestano produkcji analogowych aparatów fotograficznych i akcesoriów produkowanych do nich na rzecz aparatów cyfrowych. Wyjątek stanowi jednak małoobrazkowa profesjonalna lustrzanka F6.